پورتال دفتر آموزش دوره دوم متوسطه فني حرفه اي
کدمطلب: DaN77LCO      تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۳۱ ۰۸:۴۵:۲۱      تعداد بازديد اين صفحه:  ۳۳۸
مديركل دفتر آموزش فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش اعلام كرد

استخدام فارغ‌التحصيلان هنرستان‌‌هاي نيروي دريايي ارتش

مديركل دفتر آموزش فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش گفت: امكان استخدام فارغ‌التحصيلان هنرستان‌هاي نيروي دريايي ارتش فراهم است.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاري فارس، سيد محسن حسيني مقدم مديركل دفتر آموزش فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش در خصوص رويكرد فني و حرفه‌اي در سواحل مكران، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: زماني كه از نوسازي مدارس به ما مراجعه كردند كه قرار است جشنواره خيرين مدرسه‌ساز در مكران برگزار شود، عنوان كرديم كه از ٢ سال گذشته براي سواحل مكران با نيروي دريايي ارتش وارد مذاكره شديم و از آنها درخواست كرديم كه مخصوصاً در شاخه فني و حرفه‌اي، رشته هاي علوم و فنون دريايي را بتوانيم گسترش بيشتري دهيم كه مورد قبول واقع شد.

وي ادامه داد: تقريباً در ٢ سال گذشته در جاسك، كنارك، بندر لنگه و چابهار هنرستان و رشته‌هاي علوم دريايي را ايجاد كرديم و براي اينكه نتيجه اين اقدام را ببينيم در مذاكراتي كه با نيروي دريايي ارتش داشتيم، از آنها درخواست كرديم كه مزايايي را براي هنرجويان هنرستان‌ها قائل شوند.

حسيني مقدم اضافه كرد: نيروي دريايي ارتش در ابتدا قبول كرد كه خدمت نظام وظيفه هنرجويان در نيروي دريايي ارتش انجام شود و در جلسه‌‌اي كه در ارديبهشت ماه در همايش اختتاميه مسابقات علمي و عملي شاخه فني و حرفه اي داشتيم، نيروي دريايي قول داد هنرجويان فارغ‌التحصيل نيروي دريايي در خود ارتش هم استخدام شوند.

وي با بيان اينكه در چابهار، هنرستان علوم و فنون دريايي داريم كه در حال حاضر دو رشته مكانيك موتورهاي دريايي و رشته‌هاي ناوبري تدريس مي‌شود، افزود: اگر در سال گذشته هر كدام از اين رشته‌ها ۲۰ تا  ۲۵ نفر دانش‌آموز جذب داشته ولي امسال بالاي ٤٠ نفر جذب شدند كه يكي از علت‌هايش تيز تضمين آينده شغلي دانش‌آموزان است.

مديركل دفتر آموزش فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش ادامه داد: براي ادامه تحصيل دانش‌‌آموزان در هرمزگان، هنرستان علوم و فنون دريايي را با كمك يك خير مدرسه اقتتاح كرديم؛ اين فرد، كاپيتان است و روي كشتي كار مي‌كند و عنوان كرد كه مي‌دانم چقدر به نيروي انساني نياز داريم؛ مدرسه‌اي كه اين خيّر ساخته بود، دو سال در دست نوسازي بود و مي‌خواست ابتدايي يا راهنمايي شود ولي خيّر اعلام كرده بود كه به هيچ وجه اين ساختمان را به مدارس ابتدايي و راهنمايي نمي‌دهم و بايد هنرستان علوم دريايي شود كه سال گذشته به عنوان هنرستان افتتاح شد.

وي افزود: ۳ هفته گذشته هم جلسه‌اي با نيروي دريايي سپاه داشتيم كه قول دادند در بندر لنگه هم يك هنرستان دريايي ايجاد كنند.

حسيني مقدم گفت: آموزش و پرورش در تأمين نيروي آموزش دهنده هنرجويان دچار مشكل است و با كمبود نيرو مواجه هستيم و هم ارتش و هم سپاه قبول كردند نيروي انساني را و تجهيزات را خودشان تأمين كنند و ما كلاس را در اختيارشان قرار داديم.

لعل‌بخش رئيسي معاون مالي آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان نيز در جمع خبرنگاران در خصوص سرانه مدارس استان اظهار داشت: سرانه مدارس به صورت متمركز در كشور توسط وزارتخانه به صورت چند مرحله‌اي واريز مي‌شود كه تاكنون مرحله اول آن واريز شده و مرحله دوم نيز تا هفته دوم يا سوم شهريور ماه براي بازگشايي مدارس واريز مي‌شود كه به تعداد دانش‌آموزان تقسيم مي‌شود.

وي ادامه داد: نياز مالي مدارس در استان‌هاي مختلف معمولا از سوي كمك‌هاي مردمي، كارخانجات، خيرين‌ و اوليا تأمين مي‌شود ولي در حاشيه چابهار‌ به دليل عدم تمكن‌ مالي مناسب، اين حمايت‌ها بسيار پايين است همچنين با توجه به اينكه تعداد فرزندان هر خانوار زياد است حمايت مالي دشوار مي‌شود.

رئيسي با بيان اينكه با توجه به وضعيت آب و هوايي منطقه، كولر فقط در ماه‌هاي دي و بهمن مورد استفاده قرار نمي‌گيرد و با هزينه بالاي برق، تأمين آن دشوار مي‌شود، گفت: مدتي پيش به دليل بدهي، يكي، دو روز قطع بود ولي و با رايزني افراد، مشكل برطرف شده است.

وي افزود: حتي در برخي از مناطق حاشيه‌اي چابهار‌ سيم‌كشي برق وجود ندارد ولي نمي‌توان تحصيل را متوقف كرد؛ همچنين آب شرب هم در اين مناطق وجود ندارد كه استفاده از تانكر‌ راه‌حلي براي رفع اين مشكل است.

آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه